NIWAKI - Bonsai ogrodowy

 

Co to jest Niwaki?

W dosłownym tłymaczeniu "Niwaki" oznacza "ogrodowe drzewo”, a "Bonsai" oznacza "drzewo doniczkowe". Niwaki to drzewa przypominające bonsai ale są większe i przeznaczone są do sadzenia w gruncie, nie w donicach. 

 

Jedną z rzeczy, które mają wspólne jest japońska obsesja na punkcie miniaturyzacji. W ogrodach japońskich praktycznie każda roślina jest w większym lub mniejszym stopniu formowana. Mają one za zadanie stworzenie wraz kompozycjami kamiennymi i innymi elementami architektury ogrodowej odpowiedniego krajobrazu i nastroju ogrodu. 

W sztuce Niwaki podobnie jak w sztuce Bonsai wyróżnia się style, w jakich formuje się rośliny. Techniki pielęgnacji, formowania, przycinania są podobne ale przystosowane do znacznie większych rozmiarów. Najbardziej cenione są drzewka niwaki wykonane wysoce asymetrycznie, ale jednocześnie jeszcze pięknie zrównoważone.

 Niwaki – ogrodowe bonsai jak utarło się o nich mówić – w wydaniu europejskim zasadniczo odbiega od zasad stosowanych w Japonii. Zasady te, jak również techniki formowania, nie zostały przeniesione szczegółowo jak w przypadku sztuki bonsai. Panuje znaczna dowolność w ich formowaniu i wygląda to inaczej u różnych twórców. Ważne w tej sztuce jest to, żeby z każdego drzewa umieć wydobyć jego indywidualne piękno. 

Także użycie ich w ogrodzie jest odmienne. Niwaki może być wielkim atutem zachodniego ogrodu. Podczas gdy wiele drzew staje się tłem na przestrzeni ogrodu, wypielęgnowany bonsai ogrodowy może stać jego punktem centralnym.
Mogą one być umieszczone pomysłowo aby odwrócić wzrok od przyziemnych skrawku w ogrodzie lub dodać znaczenie. Zimozielone drzewa pokażą mocne sylwetki w zimowym otoczeniu.

Bonsai ogrodowe formuję się zdecydowanie szybciej niż te doniczkowe, bo docelowy efekt uzyskujemy już po około 5 latach.

W naszej szkółce zajmujemy się wyłącznie drzewkami Niwaki, dlatego w naszym sklepie znajdą Państwo wyłącznie bonsai do ogrodów.